Na wschód od Kielc ciągną się najwyższe pasma Gór Świętokrzyskich.Przyciągają one turystów swoją tajemniczością,bogatą historią,a także urokiem Puszczy Jodłowej.Znaleźć tu można ciekawe miejsca osnute legendą gdzie diabły i czarownice mocno dały się ludziom we znaki.....
Nazwa Gór Świętokrzyskich pochodzi od relikwii drzewa Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łyścu, zwanym również Łysą Górą. Relikwie oprawione w podwójny krzyż benedyktyński można oglądać przy okazji ważnych świąt kościelnych. Przywędrowały do Polski prawdopodobnie z benedyktynami sprowadzonymi z Węgier przez Bolesława Krzywoustego. Według jednej z legend, podarował je mnichom węgierski książę Emeryk, syn króla Stefana. Podwójny benedyktyński krzyż jest obok czarno-czerwonej krajki jednym z symboli ziemi świętokrzyskiej, której nazwa w obecnym zasięgu terytorialnym utrwaliła się dopiero na przełomie XIX i XX w.- wcześniej używano określeń Łysogóry, Góry Sandomierskie, Środkowopolskie lub Sandomiersko-Kieleckie.
Zalew w Wilkowie w którego wodach odbija się najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich "Łysica" 612m n.p.m.
Łysica, widok ze Świniej Góry
Piękne widoki, Polska południowa jest przepiękna!
OdpowiedzUsuńBardzo ładne widoki miałem jak ostatnio byłem w górach. Dodatkowo mogę polecić bardzo ciekawy artykuł na stronie https://climb.pl/starorobocianski-wierch-szczyt-ktory-trzeba-zdobyc/ .
OdpowiedzUsuńJa od kilku dni jestem bardzo zadowolony bo skorzystałem z bardzo profesjonalnej firmy Karaczany w Warszawie .Bardzo dobrze ze skorzystałem z tej firmy.
OdpowiedzUsuńJest tu co robić:) Ja to bardzo lubie górskie wędrówki. Na stronie http://www.amos.auto.pl znalazłem świetne bagażniki rowerowe, sprawdzają się na wycieczkach
OdpowiedzUsuńSuper blog. Jestem pewny ,ze na ten blog wchodzi bardzo dużo osób.
OdpowiedzUsuńRewelacyjny to jest blog. Na pewno na tym blogu przebywa bardzo dużo osób.
OdpowiedzUsuń